Książki fantasy

Literatura fantasy to gatunek wpisujący się w szerszą kategorię fantastyki, czyli literatury fantastycznej. Ta z kolei opiera się na kreowaniu postaci i świata przedstawionego będącego wytworem wyobraźni. W ramach fantastyki wykształciły się trzy gatunki, realizujące to podstawowe założenie, jednak w odmienny sposób. Czym innym jest fantastyka naukowa, czym innym fantastyka grozy, a czym innym omawiana fantasy.

Fantasy to najbardziej przystępna część fantastyki. Magiczne zdarzenia, postaci, miejsca są pierwszorzędnym składnikiem fabuły. Rozwijane motywy nadprzyrodzone podlegają jednej, nadrzędnej konstrukcji i zasadzie budowania fabuły. Wszystkie elementy muszą być wewnętrznie spójne. Książki fantasy określane są mianem współczesnych baśni, jednak jest to porównanie niesłuszne. W odróżnieniu bowiem od klasycznych baśni i bajek nie ma w nich nieokreśloności i sformułowań: „Dawno, dawno temu” bądź „Za siedmioma górami, za siedmioma lasami”. Literatura fantasy w znacznym stopniu czerpie z mitologii i wierzeń. Najpopularniejsze odwołania dotyczą mitów celtyckich, skandynawskich, greckich, słowiańskich. Wielu autorów czerpie także ze średniowiecznej legendy arturiańskiej.

Obok przedstawicieli gatunku ludzkiego występują postaci mityczne lub baśniowe, takiej jak krasnoludy, elfy, smoki, gobliny, trolle, wiedźmy, driady, jednorożce, fauny. Psychologia tych istot jest zazwyczaj realistyczna, podobnie jak motywacja. Pośród elementów fikcyjnego świata zawarte są aluzje do współczesności. Jest to też świat przedstawiony przez autora jako przestrzeń historyczna – niegdyś istniejąca.

Najbardziej znanym osiągnięciem literatury fantasy jest „Władca pierścienia” J.R.R. Tolkiena. On też rozpropagował kreowanie fikcyjnego świata mediawistycznego. W Polsce najpoczytniejszym i najsłynniejszym przedstawicielem gatunku jest Andrzej Sapkowski, autor doskonałej sagi o Wiedźminie.